Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Amazonomachia Pio-Clementino Inv896.jpg|десно|300px]]
Во грчката митологија, '''Амазономахија''' (превод: "Амазонска битка") е портретприказ на митската битка помеѓу античките [[Грци]] и [[Амазонки]]те, нацијата на женски воини.
 
==Симболиката на Амазономахијата==
496

уредувања