Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Додадени 1.876 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 9 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2330123 (translate me))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Amazonomachia Pio-Clementino Inv896.jpg|десно|250px300px]]
Во грчката митологија, '''Амазономахија''' (превод: "Амазонска битка") е портрет на митската битка помеѓу античките [[Грци]] и [[Амазонки]]те, нацијата на женски воини.
'''Амазономахија''' е приказ на легендарната битка помеѓу [[Стари Грци|старите Грци]] и [[Амазонки]]те. Овие чудни жени-воини во митовите биле победувани од јунаци како [[Херкулес]] и [[Тесеј]], и го симболизирале триумфот на [[Стара Фрција|грчката]] или [[македон]]ската цивилизација над варварите, но истовремено биле предмет на сочувство и симпатија.
 
==Симболиката на Амазономахијата==
Амазономахијата се гледа како подемот на [[феминизам|феминизмот]] во грчката култура. Во [[Хомер]]овата [[Илијада]], [[Пентесилеа]], амазонска кралица, која се приклучи на страната на [[Тројанци]]те во текот на [[Тројанската војна]], била цитирана во [[Троја]], велејќи:
 
{{цитат|Не сме во сила инфериорни во однос на мажите; исти се нашите очи, нашите екстремитети се исти; една заедничка светлина гледаме, еден воздух дишеме; ниту пак различна е храната што ја јадеме. Зошто тогаш ни е негиран на нас рајот кој на мажот му е подарен?}}
 
Според Џосин Блок, Амазономахијата обезбедува два различни контексти во дефинирањето на грчкиот херој. Или Амазонките се една од катастрофите од кои херојот се отарасува после неговата победа над чудовиште; или тие се израз на основниот [[Атис]]ки мотив, во кој главниот јунак ја избегнува човековата сексуалност во бракот и репродукцијата.
 
Во 5-от век, [[Ахеменидска Империја|Ахеменидската Империја]] од [[Персија]] започна серија на инвазии против [[Античка Грција]]. Поради ова, некои научници веруваат дека на повеќето ументички грчки дела од 5-от век, Персијците биле прикажани алегориски, преку фигури на [[кентаури]] и [[Амазонки]].
 
== Примери ==
[[Категорија:Старогрчка уметност]]
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Амазонки]]
496

уредувања