Дариј III: Разлика помеѓу преработките

Одземени 139 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q102865 (translate me))
Нема опис на уредувањето
По убиството на кралот [[Артаксеркс III]] во [[338 п.н.е.]] и неговиот син [[Артаксеркс IV]] во [[336 п.н.е.]] од страна на амбициозниот [[хилиарх]] [[Багој]], тој сакал да постави нов монарх кој би бил полесен за контролирање. Тој го одбрал Кодоман, далечен роднина на кралското семејство кој се истакнал во бој со ветерани во војната против [[Кадусии]]те <ref>Јустин 10.3; cf. Диод. 17.6.1-2</ref> и во ова време служел како царски курир <ref>[[Плутарх]], Животот на Александар 18.7-8, Прва орација на среќата или доблеста на Александар 326.D</ref>. Кодоман бил син на Арсам, син на Остан, еден од браќата на Артаксеркс и [[Сисигамба]], ќерка на [[Артаксеркс II]].
 
Кодоман го избрал кралското име Дариј III и набргу ја покажал својата независност од неговиот атентаторски добродетел. Багој пробал да го отруе и Дарија, но Дариј бил предупреден и затоа го натерал сам да си го испие отровот. <ref>Диодор 17.5.6</ref> Новиот крал сега владеел со нестабилна империја, од која големи делови биле управувани од завидливи и превртливи сатрапи, а народот бил незадоволен и бунтовнички настроен.
 
Во [[336 п.н.е.]] [[Филип II Македонски]] бил ополномоштен од [[КоринтскаКоринтски лигасојуз|КоринтскатаКоринтскиот лигасојуз]] како нејзиннегов [[Хегемонија|хегемон]] да започне света одмаздничка војна против Персијците како казна за нивното палење на [[Атина|атински]] храмови за време на [[Втора Персискаперсиска војна|Втората Персискаперсиска војна]]. Филип пратил напредни сили во [[Анадолија|Мала Азија]] под водство на генералите [[Парменион]] и [[Атал]] за да ги ослободат Грците од персискиот јарем. По заземањето на грчките градови кои се протегале од [[Троја]] до реката Мајандер, Филип бил убиен и походот бил прекинат додека неговиот наследник [[Александар Македонски]] не ја зацврстил контролата врз [[Македон]]ија и [[Стара Грција|Грција]].
 
Пролетта [[334 п.н.е.|334 год. п.н.е.]] Филиповиот наследник, [[Александар Македонски]], кој самиот се зацврстил како хегемон на Коринтската лига, извршил инвазија на Мала Азија со неговите македонско-грчки сили и веднаш ја поразил Персија во [[Битка кај Граник|Битката кај Граник]]. Во [[333 п.н.е.]] самиот Дариј тргнал на бојното поле да го пресретне Александар, но иако многу поголема, неговата војска била поразена во [[Битка кај Ис|Битката кај Ис]], а Дариј бил приморан да бега, оставајќи ги зад себе неговата двоколка, неговиот логор и неговото семејство. Во [[331 п.н.е.]], сопругата-сестра на Дариј, [[Статира I]], која била добро третирана ,<ref>Плутарх, Животот на Александар 21.2-5</ref>, умрела во заробеништво пораѓајќи се .<ref>Плутарх, Животот на Александар, 30.1</ref>.
 
Во септември истата година, по одбивањето на понудите на примирје, Александар повторно го поразил Дариј во [[Битка кај Гавгамела|Битката кај Гавгамела]], кога неговиот возач бил убиен и Дариј бил исфрлен од рамнотежа, што предизвикало огромен метеж кај персиската војска, бидејќи војниците сметале дека кралот бил убиен. Потоа Дариј пребегал во [[Екбатана]] за да почне да собира трета војска, додека Александар го зазел [[Вавилон]], [[Суза]] и престолнината [[Персеполис]].
 
Дариј бил симнат од неговиот [[сатрап]] [[Бес]], кој зел кралско име Артаксеркс V, а потоа и убиен по негова наредба во јули [[330 п.н.е.]], за да го забави Александровиот поход, и покрај строгата наредба на Александар Дариј да биде доведен жив. Подоцна Александар приредил величествен погреб за Дариј и се оженил со неговата ќерка [[Статира II]] кај Опис во [[324 п.н.е.]]. Според историчарот [[Плутарх]], Александар исто така зел и еден од [[катамит]]ите на Дариј, [[евнух]]от [[Багој (дворјанин)|Багој]]. <ref>Куртиј, VI.5.23.</ref>
 
== Надворешни врски ==
6.542

уредувања