Разлика помеѓу преработките на „Плаштари“

Одземени 67 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q165118 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Taxobox
| color = pink
| image_caption = [[Сино ѕвонче]], ''Clavelina moluccensis''
| regnum = [[Животни]]
| phylum = [[ХордатиХордови]]
| subphylum = '''Urochordata'''
| subphylum_authority = Giribet et al., 2000
| subdivision_ranks = [[Класа (биологија)|Класи]]
| subdivision =
[[Ascidiacea]] (2,.300 видови)<br />
[[Thaliacea]]<br />
[[Appendicularia]] (''Larvacea'')<br />
}}
 
Во '''туникатиTуникати''' (научно '''''{{науч|Tunicata'''''}} или '''''Urochordata''''') спаѓаат— потколено на [[животни]]тее кои се членови на истоимениот поттип на примитивни морски [[хордатихордови]]. Постојат околу 2000 познати видови. [[Ларва]]лниот стадиум на овие животни се карактеризира со присуство на [[нотохорд]] и грбно [[нерв]]но стебло, кои отсуствуваат кај возрасната единка. Возрасниот организам се одликува со слој на заштитна секреција околу телото наречена [[туника]] (оттука и името на поттипот), која се состои главно од [[протеин]]от [[туницин]]. Туникатите се чести во живеалишта како што се карпестите брегови, но можат да се најдат и во големи длабочини. Видовите познати како [[Асцидија|асцидии]] сочинуваат една класа во поттипот, а всушност и повеќето туникати спаѓаат во оваа класа. Туникатите се важни бидејќи се врска помеѓу [[Без'рбетници|без‘рбетниците]] и [[‘Рбетници|‘рбетниците]].
 
== Одлики на ларвената и возрасната единка ==
 
Ларвалниот стадиум, кој најмногу личи на [[полноглавец]], има грбно нервно стебло заштитено во нотохорд, потоа мозок (односно [[ганглија]]), [[жабри]], [[крвни садови]] и [[целом]] (секундарна телесна празнина). Овие карактеристики на туникатната ларва индицираат дека оваа група е повеќе поврзана со хордатитехордовите отколку со без‘рбетниците. Слободнопливачката ларва се прикачува себеси за супстрат и поминува низ процес на видоизменување во возрасната форма, губејќи ги притоа повеќето од сличностите со повишите животни.
[[Податотека:Larva ascidia-key.svg|центар|мини|400п|Градба на ларва од асцидија: '''1''' - влезен сифон, '''2''' - адхезивни папили, '''3''' - жабрени цепнатинки, '''4''' - желудник, '''5''' - црево, '''6''' - нотохорд, '''7''' - нервна цевка, '''8''' - атријална (клоакална) празнина, '''9''' - излезен сифон (атриопора).]]
Возрасната единка обично претставува седентарно животно кое поседува целосен [[Систем за варење|дигестивен систем]], [[срце]] и [[циркулаторен систем]], жабрена мрежа и редуциран [[нервен систем]]. Прекриена е со туника. Вазновидното животно има два сифона - еден кој дозволува водата да навлегува во телесната празнина и другиот низ кој водата излегува надвор. Водата поминува низ филтерски апарат кој ги заробува малите хранливи честички и ги предава на желудникот. Мрежестата жабрена торба го екстрахира [[кислород]]от од водата како што таа минува низ неа. Повеќето туникати се [[хермафродит]]и, но некои пливачки видови, како [[Салпа|салпите]], се размножуваат и полово и бесполово (смена на генерации). Колониите може да бидат формирани по пат на бесполово размножување, а некои видови формираат заеднички одводен сифон. Една класа на мали, ларвовидни туникати се храни со помош на сложена мукозна "куќичка" која го обиколува телото.