Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Jackal Cape cross 2009.JPG|мини|десно|250п|Црногрб чакалшакал (''C. mesomelas'') во [[Намибија]]]]
'''ЧакалШакал''' или '''шакалчакал''' — [[грабливец]] со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[кучиња]] (''Canidae''), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и југоисточна [[Европа]]. Во [[Македонија]] живее [[обичен чакалшакал|обичниот чакалшакал]] (''Canis aureus'').
 
==Особини==
 
ЧакалитеШакалите и [[којот]]от (американски чакалшакал) заземаат мала [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[мршојадно животно|мршојадни]] и [[сештојадни животни]]. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицач|цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км/ч подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
ЧакалитеШакалите се моногамни, како една двојка брани својата територија од останатите како гневен прогонува натрапниците и обележува границата со [[урина]] и измет. Населена област може да биде доволно голема за да се сместат и младите чекаше додека си основаат [[семејство]] и да најдат свој територија. Понекогаш чакалитешакалите формираат мали групи, ако најде труп на животно, но обично ловат сами или во парови.
 
Современи истражувања разјаснуваат врските меѓу чакаловитешакаловите видови. Иако нивните надворешни карактеристични црти, не сите чакаловишакалови видови се толку блиски едни со други. Пругестиот и црногрбиот чакалшакал се слични, но биолошки, нивниот изглед е поделен од оној на дивите кучиња и волците пред 6-7 милиони години. [[Обичен чакалшакал|Обичниот чакалшакал]] и [[етиопски волк|етиопскиот волк]] се дел од групата, која вклучува и [[сив волк|сиви волци]], домашно [[куче]] и [[којот]]. [[Опит]]и во [[Германија]] дошле до заклучок дека при вкрстување помеѓу [[пудлица]] и [[чакал]], се добива [[хибрид]], кој за разлика од вкрстување помеѓу [[волк]] и [[куче]] е со намалена способност за размножување, намалени комуникациски способности, како и зголемување на генетските болести, само по три генерации размножување.
 
==Видови==
 
* [[обичен чакалшакал]] (''Canis aureus'')
* [[пругест чакалшакал]] (''Canis adustus'')
* [[црногрб чакалшакал]] (''Canis mesomelas'')
* [[етиопски волк]] или етиопски чакалшакал (''Canis simensis'')
 
==Во антиката==
 
Староегипетскиот бог на подземниот свет, [[Анубис]] е претставен во човечко [[тело]] со глава на '''чакал'''шакал. Денес чaкалот е едно од најчестите животни во [[Африка]] - надвор од резерватите, во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[Населба|населби]].
 
==Преносно значење==
 
Популарната, но донекаде неточна, идеја за чакалитешакалите како [[мршојадни животни]], придонесува за негативна асоцијација кога ќе се спомене тоа. Заедничко е оттаму и поврзувањето на зборот чакалшакал со човек, дури и со група луѓе кои се однесуваат со одредени сличности - тепање, зборување агресивно, подло однесување и сл.ситуации во кои се напаѓа паднатиот.
 
 
 
[[Категорија:Кучиња]]