Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 6 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Jackal Cape cross 2009.JPG|мини|десно|250п|Црногрб чакал (''C. mesomelas'') во [[Намибија]]]]
'''Чакал''' или '''шакал''' — [[грабливец]] со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[кучиња]] (''Canidae''), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и југоисточна [[Европа]]. Во [[Македонија]] живее [[обичен чакал|обичниот чакал]] (''Canis aureus'').