Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 72 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Jackal Cape cross 2009.JPG|мини|десно|Црногрб чакал (''C. mesomelas'') во [[Намибија]]]]
'''ЧекалЧакал''' или '''шакал''' (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[грабливец]] со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучевикучиња]] (''Canidae''), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточнајугоисточна [[Европа]]. Во [[Македонија]] живее [[обичен чакал|обичниот чакал]] (''Canis aureus'').
 
==Особини==
==Карактеризација==
 
ЧекалнициЧакалите и [[којокојот]] (американски чакал) заземаат мала [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[мршојадно животно|мршојадни]] и [[сештојадни животни]]. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицач|цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км / ч (9.9 милји / ч) подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
Чакалите се моногамни, како една двојка брани својата територија од останатите како гневен прогонува натрапниците и обележува границата со [[урина]] и измет. Населена област може да биде доволно голема за да се сместат и младите чекаше додека си основаат [[семејство]] и да најдат свој територија. Понекогаш чакалите формираат мали групи, ако најде труп на животно, но обично ловат сами или во парови.
 
Современи истражувања разјаснуваат врските меѓу чакаловите видови. Иако нивните надворешни карактеристични црти, не сите чакалови видови се толку блиски едни со други. ИвичестиотПругестиот и черногръбиятцрногрбиот чекалчакал се слични, но биолошки, нивниот изглед е поделен од оној на дивите кучиња и волците пред 6-7 милиони години. [[ЗлатенОбичен чакал|Обичниот чакал]] и [[етиопски волк|етиопскиот волк]] се дел од групата, која вклучува и [[сив волк|сиви волци]], домашно [[куче]] и [[којот]]. [[Опит]]и во [[Германија]] дошле до заклучок дека при вкрстување помеѓу [[пудлица]] и [[чакал]], се добива [[хибрид]], кој за разлика од вкрстување помеѓу [[волк]] и [[куче]] е со намалена способност за размножување, намалени комуникациски способности, како и зголемување на генетските болести, само по три генерации размножување.
 
==Видови==
 
* [[Златенобичен чакал]] (''Canis aureus'')
* [[Ивичестпругест чакал]] (''Canis adustus'')
* [[Црнобелцрногрб чакал]] (''Canis mesomelas'')
* [[етиопски волк]] или етиопски чакал (''Canis simensis'')
*[[Етиопски волк]] (Canis simensis)-понекогаш се нарекува Црвена чекал или Маимуноподобен чекал, но се повеќе се опишува како волк.
 
==Во антиката==
 
Античкиот ЕгипетскиСтароегипетскиот бог на подземниот свет, [[Анубис]], биле портретиранпретставен во човечко [[тело]] со глава на '''чакал'''. Денес чaкалот е едно од најчестите животни во [[Африка]] - надвор од резерватите, во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[Населба|населби]].
 
==Преносно значење==
 
Популарната, но донекаде неточна, идеја за чакалите како [[мршојадни животни]], придонесува за негативна асоцијација кога ќе се спомене тоа. Заедничко е оттаму и поврзувањето на зборот чакал со човек, дури и со група луѓе кои се однесуваат со одредени сличности - тепање, зборување агресивно, подло однесување и сл.ситуации во кои се напаѓа паднатиот.
 
 
 
[[Категорија:Кучиња]]