Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Додадени 17 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Диви животни; додадена Категорија:Кучиња со помош на HotCat)
с
==Карактеризација==
 
Чекалници и [[којо]] (американски чакал) заземаат мала [[еколошка ниша]], заедно со останатите [[Мршојадимршојадно животно|мршојадни]] и '''сештојади'''[[сештојадни животни]]. Нивните долги нозе и криви [[кучешки заби]] се приспособени за лов на мали [[цицач|цицачи]], [[птици]] и [[рептили]]. Големите шепи, опремени со перници, овозможувајќи им да се задржи до 16 км / ч (9.9 милји / ч) подолго [[време]]. Тие ловат главно при слаба [[светлина]], најчесто при мугрите и самракот.
Чакалите се моногамни, како една двојка брани својата територија од останатите како гневен прогонува натрапниците и обележува границата со [[урина]] и измет. Населена област може да биде доволно голема за да се сместат и младите чекаше додека си основаат [[семејство]] и да најдат свој територија. Понекогаш чакалите формираат мали групи, ако најде труп на животно, но обично ловат сами или во парови.