Разлика помеѓу преработките на „Милунка Савиќ“

Додадени 57 бајти ,  пред 6 години
 
==Воена кариера==
[[File:MilunkaSavic.jpg|thumb|left|140px|]]Савиќ бешебила родена во 1888 година, во селото Копривница,<ref name=vozdovac /> во близина на [[Рашка]], во [[Србија]]. Во 1913 година, нејзиниот брат доби повик за мобилизација за [[Втората балканска војна]]. Таа избра да оди на негово место - сечејќи си ја косакосата, облекувајќи машка облека и приклучувајќи се на српската армија.<ref name=srpsko/> Таа брзо го доби својот прв медал и била унапредена во заповедник во [[Битка кај Брегалница|Битката накај Брегалница]]. Ангажирана во битка, таа била ранета и за време на нејзиното оправување од своитеите повреди во болницата, нејзиниот вистински пол бил откриен, многу на изненадување на присутните лекари.<ref name=srpsko/>
 
Магазинот ''Mental Floss'' ги опиша реперкусиите:
496

уредувања