Разлика помеѓу преработките на „Милунка Савиќ“

Додадени 35 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|right|Наредникот Милунка Савиќ'''Милунка Савиќ''' (српски: Ми...)
 
[[Податотека:Milunka Savić.jpg|thumb|right|Наредникот Милунка Савиќ]]
[[Податотека:Milunka Savić.jpg|thumb|right|Наредникот Милунка Савиќ]]'''Милунка Савиќ''' ([[српски]]: ''Милунка Савић'', 1888 - ({{починал на|5 |октомври |1973}})) била српска воена хероина која се борела во [[Балканските војни]] и во [[Првата светска војна]]. Таа е призната како најукрасен женски борец во целата историја на војување.<ref name=www.blic.rs>{{cite web|url=http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/201674/Pred-Milunkom-su-i-generali-salutirali|title=Pred Milunkom su i generali salutirali|year=2009|accessdate=2012-09-30}}</ref> Таа била ранета најмалку девет пати за време на нејзиниот мандат.
 
==Воена кариера==