Разлика помеѓу преработките на „К2“

Додаден 511 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
Планината првпат била истражена од [[Европа|европски]] истражувачки тим во [[1856]] предводен од [[Хенри Хавершам Годвин-Остен]]. Томас Монтгомери бил член на тимот кој го нарекол врвот "К2" заради тоа што бил вториот откриен врв на масивот Каракорум. Кинеските власти К2 официјално го нарекуваат '''Ќогир''' (на [[кинески јазик|кинески]]: 乔戈里峰, '''Qiáogēlǐ Fēng'''); други називи се '''Монт Годвин-Остен''', '''Ламба Пахар''' („Висока планина“ на урду), '''Дапсанг''', '''Кечу''' и '''Чогори''', што значи „Крал на планините“.
 
Првиот Македонец кој се искачил на К2 е Здравко Дејановиќ, кој врвот го качил на 27.07.2014 година како дел од интернационален состав.
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
:1. [http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=k2-summits-day-2_1406449934 www.explorersweb.com]- портал со најнови вести од искачувањата на големите врвови низ светот
 
{{осумилјадници}}