Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

с
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Emblem_of_Papua_New_Guinea.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:J...)
с
|national_motto =''[[Обединети во различноста]]''<ref>{{цитирана веб страница | title=Stable Government, Investment Initiatives, and Economic Growth | work=Keynote address to the 8th Papua New Guinea Mining and Petroleum Conference (Google cache) | date=2004-12-06 | author=Sir Michael Somare | url=http://web.archive.org/web/20060628014059/http://www.pm.gov.pg/pmsoffice/PMsoffice.nsf/pages/B6475E51C894229B4A256F6900141A4B?OpenDocument
| accessdate= 2007-08-09}}</ref>
|official_languages =[[Англиски јазик|англиски]], [[ток писин]], [[Хири моту јазик|хири моту]]
|capital =[[Порт Морзби]]
|latd=9|latm=30|latNS=S|longd=147|longm=07|longEW=E
}}
 
'''Папуа Нова Гвинеја''' ([[англиски]]: ''Papua New Guinea'', [[ток писин]]: ''Papua Niugini'') или официјално '''Независна Држава Папуа Нова Гвинеја''' е држава во [[Океанија]], која го зазема источниот дел на островот [[Нова Гвинеја]] и многубројни околни острови. Островот се наоѓа во југозападниот дел на [[Тихиот Океан]], во регионот [[Меланезија]]. Главен град на Папуа Нова Гвинеја е [[Порт Морзби]]. Оваа држава е една од државите со голема мултикултура, односно во држават има повеќе од 850 различни етнички групи. Вкупното население на Папуа Нова Гвинеја е околу 6 милиони жители. Таа е една од најруралните држави во светот каде 18% од населението живее во урбаните средини. Исто така, оваа држава е една од најретко истражените држави во светот, што се однесува до [[флора]]та, [[фауна]]та и [[етнологија]]та.
 
== Етимологија ==
Уставот и владата на Папуа Нова Гвинеја гарантираат слободни верски права. Според пописот од [[2002]], 96% од населението се [[христијани]], припадници на најразлични црковни заедници.
 
Папуа Нова Гвинеја има многу јазици. Бројката на јазици во државата е над 820 или 12% од вкупната бројка на јазици во светот. Староседелските јазици се делат на две групи: [[австронезиски јазици]] и неавстронезиски јазици или [[папуански јазици]]. Во државата има три официјалнислужбени јазицијазика, меѓу кои и [[англиски јазик]] иако не е многу зборуван. [[Лингва франка]] е [[пиџин]]скиот јазик [[ток писин]]. Во јужниот регион на Папуа Нова Гвинеја не се зборува овој јазик и таму најзастапен и официјаленслужбен е [[хири моту]].
 
== Култура ==