Муслимански освојувања: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q275918)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Map of expansion of Caliphate.svg|350px|thumb|right|Age of the [[Caliph]]s {{legend|#a1584e|Експанзија во времето на [[Мухамед]], 622–632/A.H. 1-11}} {{legend|#ef9070|Експанзија во времето на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]], 632–661/A.H. 11-40}} {{legend|#fad07d|Експанзија во времето на [[Омејади]]те, 661–750/A.H. 40-129}}]]
 
'''Муслиманските освојувања''' ([[632]]-[[732]]),; ([[арапски]]: فتح, Фатах, отворање,), исто така познати и како исламски освојувања или арапски освојувања,<ref>Martin Sicker (2000), ''The Islamic World in Ascendancy: From the Arab Conquests to the Siege of ''Vienna'', 'Praeger.</ref> започнале верднашведнаш по смртта на исламскиот пророк [[Мухамед]]. Во текот на својот живот, [[Мухамед]] успеал да воспостави нова политичка унифицирана политика на [[Арапски полуостров|Арапскиот полуостров]]. Во времето на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]] и [[Омејади]]те, муслиманската власт доживеала најголема експанзија на териториите на [[Азија]], [[Африка]] и дел од [[Европа]]. Големата муслиманска империја во своите најдобри времиња се простирала на териториите на [[северозападнаСеверозападна Индија]], [[централнаЦентрална Азија]], [[Блиски исток|Блискиот Исток]], [[Северна Африка]], [[јужнаЈужна Италија]], како и на [[Пиринејски полуостров|Пиринејскиот полуостров]]. Муслиманските освојувања довеле до пропаѓање на [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]] и до големи територијални загуби на [[Византија]].
 
== Византиско-арапски војни ==
* [[Емиратство Тбилиси|Освојување на Тбилиси]], 736
 
'''Последни освојувањаsосвојувања'''
* [[Историја на исламот во јужнаЈужна Италија|Освојување на јужнаЈужна Италија]], 827
 
 
== NotesНаводи ==
{{reflistнаводи}}
===Библиографија===
 
== referenci ==
* Edward Gibbon, [http://etext.library.adelaide.edu.au/g/gibbon/edward/g43d/chapter51.html ''History of the Decline and Fall of the Roman Empire''] Chapter 51
* Fred Donner, [http://www.fordham.edu/halsall/med/donner.html ''The Early Islamic Conquests''] Chapter 6