Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
redakcyjne
с (redakcyjne)
|leader_name = [[Хана Гронкивицз Валтз]]
|area_total_km2 =
|population_total = 1 706726 581 724
|population_as_of = 20092014
|population_footnotes =
|timezone = CET
}}
 
'''Варшава''' (Warszawa) е главен град на [[Полска]]. Лоциран е на реката [[Висла]], околу 350 km од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 20042014 год. изнесува 1.676726.600581.
 
== Етимологија ==
24

уредувања