Ѕвездено време: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q191747 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Ѕвездено време''' (или „сидерално време“) е мерка за положбата на [[Земја]]та при нејзинатанејзиното ротација[[вртење]] околу [[Земјина оска|својата оска]], или мерка за време преку очигледното дневно движење на пролетната [[рамноденица]], што е многу блиску но не сосема исто со движењето на ѕвездите. Се разликуваат по [[прецесија]]та на пролетната рамноденица во десното искачување во однос на ѕвездите.<br />
Земјениот '''ѕвезден ден''' исто така се разликува од периодот на ротација во однос на позадината од ѕвезди според износот на прецесија во десното искачување во текот на еден ден (8,4 мс).<ref>Seidelmann, стр. 48.</ref> Неговата средна вредност на [[Ј2000]] е 23<sup><small>ч</small></sup>56<sup><small>м</small></sup>4,090530833<sup><small>с</small></sup>.<ref name=Aoki>Aoki, S., B. Guinot, G. H. Kaplan, H. Kinoshita, D. D. McCarthy and P. K. Seidelmann: "[http://adsabs.harvard.edu/abs/1982A&A...105..359A Нова дефиниција на универзалното време]". ''Астрономија и Астрофизика'' '''105'''(2), 359-361, 1982.</ref>
Етимологијата на терминот доаѓа од [[латински]]от збор „sidereus“, sidus, sider- = ѕвезда. Според тоа, значењето на овој термин е мерење на времето во однос на положбата на ѕвездите.