Канцелар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 8 години
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
== Германија ==
 
Како и во Австрија, [[Канцелар на Германија|канцеларот на [[Германија]] (''Bundeskanzler, Бундесканцелар''; женска форма - ''Bundeskanzlerin'') е титулата на претседателот на владата на [[Германија]]. Во германската политика, позицијата на канцеларот е речиси иста со онаа на премиерот и е бирана од [[Бундестаг]]от (германскиот парламент) на секои четири години.
 
По обединувањето на Германија, во [[1871]] година, канцеларот на царството (Reichskanzler) служел не само како претседател на владата, туку и како претседател на [[Бундесрат]]от, горниот дом на германскиот царски парламент. По оставката на царот [[Вилхелм II (Германија)|Вилхелм II]] во [[1918]], германскиот канцелар повеќе не претседателствувал со горниот дом, но бил претседател на владата на републиката.