Разлика помеѓу преработките на „Лутеранство“

Додадени 344 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Создадено во Германија, ова движење било поткрепено од страна на германските кне...)
 
Создадено во [[Германија]], ова движење било поткрепено од страна на германските кнезови, но дури по Вестфалскиот договор во [[1648]] година, со кој договор завршила [[Триесетгодишна војна|Триесетгодишната војна]], лутераните добиле еднакви права како католиците. Како основач на лутеранството се смета [[Мартин Лутер]]. Лутеранството започнало како обид за реформирање на Римокатоличката црква. Мартин Лутер под отворено небо се спротивставил на Римокатоличката црква. Лутер ја превел Библијата на [[германски јазик]], го објаснил библиското учење за спасувањето преку вербата, изложено од страна на [[Апостол Павле]], и проповедал теологија, центрирана околу личноста на [[Господ]] [[Исус Христос]]. Неговите трудови станале основа за натамошниот развој на реформацијата.
 
 
{{Христијанство-никулец}}
 
[[Категорија:Христијанство]]
[[Категорија:Протестантизам]]
[[Категорија:Протестанти]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]
[[Категорија:Протестантски цркви‎]]