Калвинизам: Разлика помеѓу преработките

Додадени 344 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: Во Швајцарија, реформацијата била распространета најпрвин во Цирих во 1516 год...)
 
Нема опис на уредувањето
 
[[Жан Калвин]], протеран од [[Франција]], заминал во [[Швајцарија]] и [[Женева]] ја претворил во град-црква. Во [[1536]] година, тој ја објавил книгата ''Институции на христијанската религија'', во која ги прецизирал разликите помеѓу својата и протестантската теологија. Тој признал само две тајни: [[крштевање]] и евхаристија. Тој ги одбил концепциите на Цвингли во врска со симболичките вредности на евхаристичкото учење, зборувал во врска со градот Божји односно околу црковната организација и дисциплина.
 
 
{{Христијанство-никулец}}
 
[[Категорија:Христијанство]]
[[Категорија:Протестантизам]]
[[Категорија:Протестанти]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]
[[Категорија:Протестантски цркви‎]]