Картографска проекција: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q186386 (translate me))
сНема опис на уредувањето
 
==Гаус-Кригерова проекција==
Гаус-Кригеровата проекција спаѓа во групата напречни цилиндрични конформни проекции, кај која Земјата се смета за [[Ротацијавртење|ротационенвртежен]] [[елипсоид]]. Земјата го допира цилиндерот по еден допирен меридијан. Деформациите кај оваа проекција се зголемуваат со оддалечување од допирниот меридијан.
 
==Меркаторова проекција==
==Државна картографска проекција==
Во [[Република Македонија]], државна картографска проекција е Гаус-Кригеровата проекција. Таа е конформна, напречно-цилиндрична проекција со пресликување на делови од Земјината површина на елиптични цилиндри, во зони од по 3 географска должина. Зоните се нумерирани од [[Гринички меридијан|Гриничкиот меридијан]] кон исток, а територијата на Македонија се наоѓа во седмата зона. Проекцијата на меридијанот со 21 степен источна географска должина во рамнина, претставува х-оска на координатниот систем, во кој у-оската е проекцијата на екваторот. За да се избегнат негативните вредности по у-оската, според препораките на Баумгартнер, сите точки на х-оската имаат вредност од 500 илјади метри.
 
[[Категорија:Картографски проекции| ]]
[[Категорија:Картографија|Проекција]]
[[Категорија:Описна геометрија]]
[[Категорија:Геодезија]]
[[Категорија:Инфографика]]