Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
с
с
{{Главна статија|Бранова равенка|Даламберова равенка}}
 
Да се замисли дека [[трансферзентрансферзален бран]] (кој може да биде [[пулс (физика)|пулс]]) на жица (средина). Да се претпостави дека жицата има една просторна димензија. да се претпостави дека истиот бран се движи
 
[[Податотека:Nonsinusoidal wavelength.JPG|мини|десно|200п|Брановата должина ''λ'', може да се измери помеѓу кои и да се две точки на брановата форма]]