Разлика помеѓу преработките на „Интерсексуалност“

Додадени 333 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
 
'''Интерполовите личности''' се родени со биолошки/физички карактеристики и од женскиот и од машкиот пол. Секоја година илјадници деца се раѓаат со неодредени гениталии кои хирурзите често ги преобликуваат без знаење и согласност на родителите. Најчесто преобликувањето на гениталиите подразбира правење на примарно женски полови карактеристики, што може да резултира во емоционални трауми и губење на чувствителност и неможност да се доживее отгазам. За интерполовите личности често се зборува како за трансродни.
 
[[Категорија:Сексуалност]]
 
[[bg:Интерсексуалност]]
[[de:Intersexualität]]
[[en:Intersexuality]]
[[fr:Intersexualité]]
[[he:אינטרסקס]]
[[nl:Interseksualiteit]]
[[ja:半陰陽]]
[[pl:Obojnactwo]]
[[ru:Интерсексуальность]]
[[simple:Intersex]]
[[zh:雌雄同體]]