Љупка Димитровска: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љупка Димитровска''' ({{роден на|25|јули|1946}}) е [[Македонци|македонска]] пејачка на [[забавна музика]]. Позната е ширум територијата на поранешна [[Југославија]]. Денес, таа живее во [[Загреб]], каде е исто така познат изведувач на [[хрватски јазик]]. Нејзин сопруг бил [[Никица Калоѓера]], кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години. Еден од нејзините најголеми хитови е мелодијата [[Ѕвонат ѕвонат]] изведена 1990 г. на [[Макфест]] во [[Штип]].
 
== Албуми ==
*1975. - ''Љупка''
*1979. - ''Си играме''
*1980. - ''Во двојка е поубаво''
*1982. - ''Насмеј се''
*1985. - ''Не сум се каела''
*1988. - ''Слика од матура''
*1990. - ''Ѕвона ѕвонат''
*1993. - ''Моите најголеми хитови''
*1999. - ''Во двојка е поубаво''
*2002. - ''Сè најдобро''
*2008. - ''Platinum collection''
 
== Поврзано ==
* [[Македонска музика]]
* [[Хрватска музика]]
* [[Југословенска музика]]
 
 
{{Македонија-биог-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Димитровска, Љупка}}
[[Категорија:Македонски пејачи]]