Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Додадени 23 бајти ,  пред 6 години
с
{{Главна статија|WKB метод}}
 
Во нееднообразна средина, во која брановиот број ''k'' може да зависи како од местоположбата така и од фреквенцијата, фазниот поим ''kx'' се заменува со интегралот на ''k''(''x'')''dx'', според [[WKB метод]]от. Ваквите нееднообразни подвижни бранови се често присутни во многу физички проблеми, како што е и механиката кај [[полжав (уво)|полжавот]] во увото и брановите кај јажиња кои висат.
 
== Поврзано ==