Разлика помеѓу преработките на „Аорта“

Додадени 169 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q101004 (translate me))
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox artery
[[Податотека:Aorta scheme.jpg|thumb|Шематски приказ на аортата]]
| Name = Аорта
| Latin = Aorta, arteria maxima
| GraySubject =
| GrayPage =
| Image = Aorta scheme noTags.svg
| Caption = Шематски приказ на аортата и нејзините најважни гранки
| BranchFrom = [[Лева комора|Левата комора]]
}}
 
[[File:An opened aorta.jpg|thumb|250px|left|<center>Аортата свинска ја отвораш покажува, исто така, некои оставајќи артериите.</center>]]
'''Аортата''' е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Податотека:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
 
{{Никулец за анатомија}}