Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Додадени 14 бајти ,  пред 5 години
с
</gallery>
 
==Физички особености==
== Physical properties ==
 
[[File:Light dispersion of a mercury-vapor lamp with a flint glass prism IPNr°0125.jpg|thumb|right|upright|Светлински зрак кој поседува одбивање, прекршување, пренос и распрскување кога бранот минува низ призма]]