Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|починал-дата = {{починал на и возраст|df=yes|1957|07|24|1902|08|17}}
|починал-место = {{починал во|Прилеп|НР Македонија}} {{flagicon|SR Macedonia}}</small>
}}'''Методија Андонов - Ченто''' (познат и како Методи) ([[17 август]] [[1902]] – [[24 јули]] [[1957]])<ref>[http://www.mn.mk/aktuelno/398-metodija-andonov-cento Методија Андонов - Ченто]</ref> бил [[Македонци|македонски]] национален борец, деец и политичар и прв претседател на [[Президиумот на АСНОМ]]. Често, поради неговата функција на претседател на Президиумот на АСНОМ, Ченто се именува и како прв [[Претседател на Македонија]].
 
== Рани години ==