Разлика помеѓу преработките на „Никола Вапцаров“

с
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Naval-academy-varna-gruev.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Fas...)
с
|наставка=
|роден-дата= 7 декември 1909
|роден-место=[[Банско (Бугарија)|Банско]], [[Отоманска Империјаимперија]], денес [[Бугарија]]
|починал-дата= {{починал на и возраст|df=yes|1942|07|23|1909|12|07}}
|починал-место=[[Софија]], [[Бугарија]]
}}
 
'''Никола Јонков Вапцаров''' ({{lang[[7 декември]] [[1909]] -bg|Никола Йонков[[23 Вапцаров}}јули]] 1942) бил [[Македонец|македонски]]<ref>[http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=886C7532A734EA48B8B5FEEF928402ED Македонски крем на бугарското општество]</ref> писател од, роден во [[Банско (Бугарија)|Банско]], [[Пиринска Македонија]], (денес [[Бугарија]])<ref>[http://focus-news.net/?id=n1301207 Елена Вапцарова в писмо от 1968 г.: Родината за Вапцаров е България, 20 ноември 2009, Агенция "Фокус"]</ref>, роден во [[Банско (Бугарија)|Банско]], [[Пиринска Македонија]], [[Отоманска Империја]], (денес [[Бугарија]]) на [[7 декември]] [[1909]], а починал на [[23 јули]] [[1942]] во [[Софија]], [[Бугарија]]. Тој билБил член на [[Сојуз на бугарските писатели|Сојузот на бугарските писатели]].
 
Никола Вапцаров бил најсилен поетски талент меѓу [[Македонци]]те кои твореле на други јазици, освен на [[македонски]]от. Неговата единствена стихозбирка со наслов „Моторни пѣсни“ содржи 20 песни напишани на бугарски јазик. <ref>Никола Йонков. "Моторни пѣсни", София, 1940</ref> Нему му е доделено едно од видните места во бугарската литература, иако тој самиот и во животот и преку својата поезија недвосмислено изјавувал дека е Македонец и дека ништо друго не би можел да биде и покрај тоа што создавал на [[бугарски јазик]]. Неговата поезија е изразито патриотска, социјална, револуционерна и хуманистичка.<ref>''стр. 153, Литература на македонскиот јазик, Георги Сталев, Просветно Дело, Скопје, 1995.''</ref>
 
== Биографиjа ==