Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Додадени 120 бајти ,  пред 6 години
с
==Синтакса и морфологија==
{{Главна|Граматика на ирскиот јазик}}
[[Податотека:Gaeltacht Donegal.jpg|мини|десно|Сообраќаен знак во [[Донегол]]]]
 
Граматиката на ирскиот јазик се одликува со извесни особености кои се необични за индоевропските јазици. Меѓу нив можат да се издвојат мутациите на првичните согласки, [[збороред]]от [[прирок-подмет-предмет]] и употребата на два различни облика на глаголот „да се биде“.