Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Додадени 219 бајти ,  пред 6 години
с
с
 
==Дијалекти==
[[Податотека:Гелтахт.svg|мини|десно|250п|Карта на ирскојазичните подрачја во Ирска, наречени со збирниот назив [[Гелтахт]].]]
Ирскиот има неколку традиционални [[дијалект]]и и разни облици на градски говори. Второспоменатите имаат влијанија од граматиката и фонологијата на англискиот. Дијалектите се разликуваат по нагласокот, интонацијата, зборовите и структурните особености.