Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Додадени 93 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Ирски јазик''' (''{{јаз|ga|Gaeilge}}'', [[македонска транскрипција на ирскиот јазик|мктр.]] гелѓе) — матичен јазик на [[Ирска]] од [[гојделски јазици|гојделската група]] на [[келтски јазици]] во [[индоевропски јазици|индоевропското семејство]]. Како [[мајчин јазик]] го говори сам мал дел од населението, но истиот е многу позастапен како [[втор јазик]]. Јазикот ужива [[устав]]ен статус како [[национален јазик|национален]] прв [[службен јазик]] на [[Република Ирска]]. Ужива и статус на [[Јазици на Европската Унија|службен јазик на ЕУ]] и законски признат како малцински јазик во Северна Ирска.
 
Ова бил единствен (или главен) јазик на [[Ирци|ирскиот народ]] во најголемиот дел од [[историја на Ирска|негова историја]], ширејќи се со преселбите и во други земји како [[Шкотска]] и на островот [[Ман (остров)|Ман]], каде постепено се претвориле во [[шкотски гелски јазик|шкотски гелски]] и [[мански јазик|мански]] јазик.<ref>{{наведена книга| author = Robert D. Borsley |author2=Ian G. Roberts | title = The Syntax of the Celtic Languages: A Comparative Perspective | publisher= Cambridge University Press | year = 1996 | pages = 2–3 | isbn =978-0-521-48160-1}}</ref><ref>{{наведена енциклопедија | last = Gillies | first = William | editor1-last = Ball | editor1-first = Martin J. | editor2-last = Fife | editor2-first = James | title = Scottish Gaelic | encyclopedia = The Celtic Languages | page = 145 | publisher = Routledge | location = London | year = 1993 | url=http://books.google.com/books?id=BP9QCJ2FQzYC&lpg=PP1&dq=the%20celtic%20languages&pg=PA145#v=onepage&q=Gaelic&f=false | isbn = 9780415280808}}</ref><ref>{{наведена енциклопедија | last = Broderick | first = George | editor1-last = Ball | editor1-first = Martin J. | editor2-last = Fife | editor2-first = James | title = Manx | encyclopedia = The Celtic Languages | page = 228 | publisher = Routledge | location = London | year = 1993 | url=http://books.google.com/books?id=BP9QCJ2FQzYC&lpg=PP1&dq=the%20celtic%20languages&pg=PA228#v=onepage&q=manx&f=false | isbn = 9780415280808}}</ref> Ирскиот ја има најстарата книжевност на народен јазик во цела Западна Европа.<ref>{{наведена книга|title=An Irish literature reader |last=Maureen O'Rourke Murphy, James MacKillop |publisher=Syracuse University Press |isbn= |page=3 |url= }}</ref>