Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Додадени 12 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
Во денешно време, не сите муслимани го разбираат Куранот во арапски оригинал. Затоа, кога муслиманите не се согласуваат, се консултираат со [[муфтија]] (исламски судија) кој пружа совет на основа на [[Шаријат|шаријатот]] и хадисот.
 
==== Одметништво и богохулиебогохулство ====
Локални исламски заедници можат да исклучуваат членови кои ги сметаат за [[апостаза|одметници]] и [[богохулиебогохулство|богохулници]]. Во државите со исламски закон, одметништвото и богохулиетобогохулството се сметаат за сериозно кривични дела против државата и секокогаш се казнуваат со смрт.
 
=== Исламот со христианството и јудеизмот ===