Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 47 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Магнетните полови''' се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниот пол]] на земјата.
 
[[Категорија:Магнетизам]]