Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Одземени 43 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|ancestor2 = [[староирски јазик|староирски]]
|ancestor3 = [[средноирски јазик|средноирски]]
|ancestor4 = [[класичен ирски јазик|класичен ирски]]
|nation={{знаме|Ирска}}<br/>{{знаме|ЕУ}}
|minority={{знаме|Обединето Кралство}} ([[Северна Ирска]])