Разлика помеѓу преработките на „Фламански јазик“

Додадени 208 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 31.11.71.1 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
с (Отстрането уредувањето на 31.11.71.1 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
 
}}
 
'''Фламанскиот јазик''' (''Vlaams'') е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува во [[Холандија]] и [[Белгија]]. Самата [[Белгија]] е разделена на два дела, од кој во едниот- [[Фландрија]], се зборува фламански, а во другиот дел-[[Валонија]] се зборува на [[француски јазик]]. Поголем број од населението на Белгија зборува на фламански јазик. Оваа меѓусебна етничка омраза од страна на двете групи кои зборуваат два различни јазици продолжува до ден денес.
 
== Поврзано ==