Разлика помеѓу преработките на „Инквизиција“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Galileo facingbefore the RomanHoly InquisitionOffice.jpg|thumb|right|350px|Галилео Галилеј предодговара римскатапред инквизицијаИнквизицијата]]
'''Инквизиција''' ([[латински]]: ''Inaquisittio'' - иследување) — установа, која во текот на [[среден век|средниот век]] во [[Римокатоличката црква]] имала за задача да иследува, суди и казнува луѓе кои што црквата ги сметала за еретици. Почетокот на работата на иквизицијата се поврзува со [[папа Грегориј IX|Грегориј IX]] (1227-1241), кој со папски декрет ја основал на [[29 август]] [[1289]] година. Дејствувала во средниот век во сите земји на [[Западна Европа]], а особено крвава и немилосрдна била озлогласената [[шпанска инквизиција]].