Разлика помеѓу преработките на „Зрнци“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
|}}
 
'''ЗрнцитеЗрнци''' ([[науч.]] ''Solanaceae'') се [[фамилија (биологија)|фамилија]] на [[цветни растенија]] каде спаѓаат низа значајни [[земјоделство|земјоделски]] култури, но и многу видови на [[токсин|токсични]] растенија.
 
Во фамилијата се вбројуваат [[татула]]та (''Datura''), [[мандрагора]]та (''Mandragora''), [[помамница]]та (''Atropa belladonna''), [[плетиплотка]]та (''Lycium barbarum''), [[зрнавец]]от (''Physalis''), [[пиперка]]та (''Capsicum''), [[зрнец]]от (''Solanum'' = [[компир]], [[домат]], [[модар патлиџан]]), [[тутун]]от (''Nicotiana'') и [[петунија]]та (''Petunia'').