Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граѓанска војна“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Испанская 11 интербригада в бою под Бельчите. 1937.jpg|мини|десно|Инернационална бригада на тенк]]
'''ШпанскатаШпанска граѓанска војна''' ([[17 јули]] [[1936]] – [[1 април]] [[1939]]), позната и како '''ШпанскатаШпанска револуција''', е [[војна]] помеѓу шпанската републиканска влада и нејзините левичарски поддржувачи, од една страна, и бунтовниците, војската и десно-ориентираните елементи, на чело со [[Франциско Франко]] од друга.
 
Во војната се вмешуваат и странски сили. Иако во принцип е усвоена политика на немешање, [[СССР]] ја поддржува владата (иако помошта на СССР е во голема мера двосмислена), а Франко е поддржан од [[Италија]] на [[Мусолини]] и од [[Адолф Хитлер|Хитлерова]] [[Германија]]. На страната на владата се борeле и доброволци од многу земји, кои главно биле дел од [[Интернационални бригади|Интернационалните бригади]]. Меѓу попознатите фигури што се бореле на страната на Републиката биле: [[Џорџ Орвел]], [[Ернест Хемингвеј]], [[Андре Малро]] и други.