Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|date= 30 март 1946 – 16 октомври 1949
|result=победа на националната армија
|combatant1={{flag|Kingdom of Greece}}
'''Поддржано од:'''<br>{{flag|United Kingdom}}<br>{{flag|United States|1912}} (после 1947)
}}
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.