Суровина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Суровина''' — основен материјал кој се преработува со цел да се добијат стоки (...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Суровина''' — основен [[материјал]] кој се преработува со цел да се добијат [[стоки]] ([[производ]]и или [[полупроизвод]]и).<ref>{{ДРМЈ|суровина}}</ref>
Такви примери се [[каучук]]от, [[јаглен]]от, [[железна руда|железната руда]], [[дрвена граѓа|дрвената граѓа]], [[сирова нафта|сировата нафта]], па дури и [[водухвоздух]]от и [[вода]]та.
 
== Поврзано ==