Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додадени 765 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 80 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q37193 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox scientist
[[Податотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
| name =Роберт Кох
| image = Robert Koch BeW.jpg
| image_size = 220px
| birth_name=
| birth_date = {{birth date|df=yes|1843|12|11}}
| birth_place =
| Spouses =
| death_date = {{death date and age|df=yes|1910|5|27|1843|12|11}}
| death_place =
| nationality =
| field = [[Микробиологија]]
| work_institutions =
| alma_mater =
| doctoral_advisor =
| influenced =
| known_for = [[Кохови постулати]]<br>Изолација на бактериите кои предизвикуваат [[антракс]], [[туберкулоза]] и [[колера]]
| prizes = [[Nobel Prize in Medicine]] (1905)
| religion =
| signature = Robert Koch signature.svg
}}
'''Роберт Кох''' ({{роден на|11|декември|1843}} – {{починал на|27|мај|1910}}) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])