Џон Хершел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 389 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|image_width =
|caption =
|birth_date = {{роден на|7|март|1792}}
|birth_place = Слау, Британија
|death_date = {{починал на|11|мај|1871}}
|death_place = Колингвуд,
|residence = [[Слау]] <br /> [[Кејптаун]]
|citizenship =
|nationality = британец
|doctoral_students =
|known_for =
|influences = [[Вилијам Хершел]] (татко)
|influenced =
|prizes =
 
Џон Хершел прв го вовел јулијанскиот ден во астрономијата. Дал имиња за 7 Сатурнови сателити и 4 Уранови сателити. Имал многу придонеси на полето на фотографијата.
 
[[Категорија:Англиски астрономи]]
[[Категорија:Англиски научници]]
[[Категорија:Англиски христијани]]