Џон Хершел: Разлика помеѓу преработките

Додаден 691 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{во изработка}} Сир Џон Фредерик Вилијам Хершел ({{lang-en|John Frederick William Herschel; Слау {{роден...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Научник
|name = Џон Хершел
|box_width =
|image = Julia Margaret Cameron - John Herschel (Metropolitan Museum of Art copy, restored).jpg
|image_width =
|caption =
|birth_date =
|birth_place =
|death_date =
|death_place =
|residence =
|citizenship =
|nationality = британец
|ethnicity =
|field =
|work_institutions =
|alma_mater =
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
|known_for =
|influences =
|influenced =
|prizes =
|religion =
|footnotes =
}}
{{во изработка}}
Сир Џон Фредерик Вилијам Хершел ({{lang-en|John Frederick William Herschel}}; Слау {{роден на|7|март|1792}} - Колингвуд, {{починал на|11|мај|1871}}) англиски математичар, астроном, хемичар и експериментален фотограф/пронаоѓач. Исто така дал значаен придонес во ботаниката. Бил син на астрономот Вилијам Хершел.
 
Џон Хершел прв го вовел јулијанскиот ден во астрономијата. Дал имиња за 7 Сатурнови сателити и 4 Уранови сателити. Имал многу придонеси на полето на фотографијата.