Разлика помеѓу преработките на „Пирамида (геометрија)“

с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.28.236.68) и вратена ревизијата 2931948 на Addbot)
с
[[Податотека:Видови на пирамиди.svg|мини|десно|350п|Видови на пирамиди]]
 
Пирамидата'''Пирамида''' претставуваили '''шилник''' — [[геометриско тело]] составено од [[основа]] која претставува многуаголник, и онолку бочни страни колку што има страни основата.
== Дефиниција ==
Пирамидата претставува [[геометриско тело]] составено од [[основа]] која претставува многуаголник, и онолку бочни страни колку што има страни основата.
Пирамидата е дефинирана: