Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Додадени 17 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:K2 8611.jpg|thumb|right|300px|Врвот [[K2]] на [[Хималаи]]те]]
[[Податотека:Denali_Mt_McKinley.jpg|300px|thumb|Планината [[Макинли]] во [[Алјаска]] — највисока во [[Северна Америка]]]]
'''Планина''' е возвишување на [[Земја|Земјината]] површина во одредени зониподрачја коe е резултат на активноста на внатрешните сили во [[Земјина кора|Земјината кора]].
 
Постојат многу [[Теорија|теории]] за создавањето на планините. Според најновите, тие се резултат на судир на големи [[Плочаплоча (геологија)|плочи]] на Земјината кора. Сето тоа почнува кога две од овие плочи се одвојуваат и оставаат меѓу нив потонатапотонато зонаподрачје. Тогаш таму се таложат [[седимент]]ите додека нивното огромно количество не предизвика тонење на блокот. Тоа, пак, предизвикува двете плочи да бидат повлечени, но сега во иста насока. Додека се приближуваат, тие го виткаат слојот со седименти, а тој, пак, во горниот дел создава возвишување. На крајот, поради рамнотежа на различните маси на Земјината кора, [[Набор|набирањето]] оди нагоре и така се создава планински венец. Во други случаи, кога плочите се судираат од друга страна, без да има претходно свиткување, се дига Земјината кора и се создава венец на судир.
 
== Поделба на планините ==