Торквато Тасо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 240 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Торквато Тасо''' ([[11 март]] [[1544]] - [[25 април]] [[1595]]) — италијански поет. Бил пример за [[романтизам|романтичарите]], а неговата поезија ги инспирирала [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]] и [[Лорд Бајрон|Бајрон]]
 
{{никулец}}