Разлика помеѓу преработките на „Воден (општина)“

Додадени 13 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| портал = [http://www.edessa.gr/ edessa.gr]
}}
'''Воден''' ({{lang-el|Δήμος Έδεσσας}}, ''Димос Едесас'') — [[општина]] во [[Централна Македонија (Грција)|централниот дел]] на [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е истоимениот град [[Воден]] (Едеса).
 
== Населени места ==