Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Одземени 53 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''БахамитеБахами''' ([[англиски]]: ''The Bahamas''), понекогаш наречениили '''Бахамски Острови'''({{lang-en|The илиBahamas}}); официјално: '''Државна заедницаЗаедница Бахами''' (''Commonwealth of the Bahamas'') е островска држава во [[Средна Америка|Средна]]/[[Северна Америка]] која е составена од 29 острови, 661 песочни мали острови и 2.387 мали, воглавно карпести, острови. Бахамите се наоѓаат во [[Атлантскиот Океан]], северно од [[Куба]] и [[Хиспањола]], северозападно од островите [[Туркс и Кајкос]] и југоисточно од [[САД]]. Вкупната површина на Бахамите е 13.939 километри квадратни со вкупно население од околу 330.000 жители. Главен град на државата е Насау. Географски, Бахамските Острови се дел од истиот ланец острови со Куба, Хиспањола и останатите Карипски Острови.
 
Првично, Бахамите биле население од [[Лукајани]], етничка група дел од групата на [[Таинци|таински народи]]. Во [[1492]] година, Бахамите станале првата копнена точка на која пристигнал [[Кристофер Колумбо]]. Со доаѓањето на [[Шпанци]]те во [[Карипското Море]], Бахамите не станале нивен протекторат, но староседелското население било префрлено на Хиспањола како робови. Така, островите останале напуштени од [[1513]] до [[1648]], кога пристигнале британските колонизатори од [[Бермуда]] и се населиле на островот [[Елеутера]].