Мурманск: Разлика помеѓу преработките

Додадени 114 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:MurmanskHarbour.jpg|мини|десно|Пристаништето во Мурманск]]
'''Мурманск''' — [[пристаниште]]н [[град]] и [[административен центар]] на [[Мурманска област|Мурманската област]] во [[северозапад]]ниот дел на [[Русија]] и лежи на [[брег]]от на [[залив]]от [[Кола (залив)|Кола]]. Лоциран е на 12 километри од [[Баренцово Море|Баренцовото Море]], на северниот дел на [[полуостров]]от [[Кола (полуостров)|Кола]], недалеку од границата на Русија со [[Норвешка]] и [[Финска]]. Има население од околу 310.000. И покрај стагнацијата и намалувањето на населението во [[град]]от, Мурманск останува најголем град [[север]]но од [[Северен поларен круг|Северниот поларен круг]].