Разлика помеѓу преработките на „Буковидни“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q21881 (translate me))
с
* [[Тикодендрон]]и (''Ticodendraceae'') - [[Тикодендрон]] (''Ticodendron'')
 
Во постариот [[Кронквистов систем]] се наведуваат само четири фамилии (Брези, Corylaceae, Буки, Тикодендрони; Corylaceae не припаѓале на Брезите); овој распоред го следи Светскиот попис на одбрани растителни фамилии. Другите фамилии биле разделени во три различни реда, сместени во [[Хамамелиди]]. Казуариновидните се состоеле од една фамилија (Казуарини), Оревовидните се состоеле од Оревите и Коњски опашки, а Восковцовидните ги опфаќале преостанатите (плус ''[[Balanops]]''). Промените се должат на испитувањата со кои е востановено дека вака утврдените Восковцовидни, се [[парафилија|парафиличнипарафилетски]] во однос на другите групи.
 
== Надворешни врски ==