Бук (општина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 154 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Бук''' ({{lang-el|Δήμος Παρανεστίου}}, ''Димос Паранестиу'') — [[општина]] во [[Драма (округ)|Драмскиот округ]] на [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]]. Административен центар е селото [[Бук]] (гр. Паранести). Заедно со [[Места (општина)|Места]], Бук е најисточната општина во Егејска Македонија.
 
== Населени места ==